Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Травми очей: види та методи лікування


Резюме

На жаль, людські очі не мають здібностей самовідновлення. Травмувати око можливо у різноманітних ситуаціях. Інколи навіть легкий удар може призвести до серйозних ушкоджень, не кажучи про такі ускладнення як внутрішній крововилив чи проникне поранення. Важливо не зволікати і звернутися за медичною допомогою негайно при будь-якій ознаці пошкодження ока, адже швидке звернення до фахівця може допомогти уникнути серйозних наслідків і зберегти зір.

Причини травматизму очей

Перед тим як вирішити, які дії вживати, медик встановлює причину травми. Поранення можливі під час відвідування спортзалу, прогулянки чи в побутових умовах. Часто пацієнти приходять з ушкодженнями, спричиненими ударом твердого об'єкта або з чужорідними тілами в оці, особливо це стосується дітей через їх активність та ігрову діяльність. Травми очей у дорослих можуть виникати на виробництві, внаслідок аварій, ДТП або пожеж. Також опіки можуть бути спричинені вогнем, хімічними речовинами чи впливом ультрафіолету.

Класифікація травм очей за серйозністю та типом

Травми очей можна розділити за ступенем важкості на:

 • легкі – коли дискомфорт швидко мине і зір залишиться незмінним;
 • середньої тяжкості – можливе тимчасове погіршення зору, яке з часом відновлюється;
 • важкі – призводять до довготривалого зниження зору;
 • дуже важкі – можуть спричинити повну втрату зору.

Травми можна також класифікувати за типом ушкодження на:

 1. Закриті, які не порушують цілісність очного яблука, включаючи непроникні та контузійні рани, часто виникають від ударів або вибухів.
 2. Відкриті, при яких очне яблуко порушується.
 3. Наскрізні, що вимагають негайного втручання, коли око проникає наскрізь.

Переважно (близько 90% випадків) лікування стосується мікротравм, спричинених непрямим контактом з тупим предметом. Після них на другому місці за частотою йдуть опіки, а потім серйозні проникні рани.

Лікування при травмі очей

Менш серйозні ушкодження зазвичай лікуються амбулаторно. Важкі випадки потребують госпіталізації. При легших травмах проводиться місцева обробка рани. Для лікування складних травм може знадобитися видалення чужорідних об'єктів, хірургічне втручання для реконструкції очі або відновлення його структур. Лікування також може включати застосування анестезуючих та антибактеріальних крапель, антисептичних мазей для кон'юнктиви, а також проведення фізіотерапевтичних процедур. Лікарі можуть призначити:

 • знеболювальні засоби (знеболювальні краплі для очей);
 • препарати, що запобігають утворенню спайок в оці;
 • антибіотики;
 • засоби для зволоження ока, що імітують слізну рідину;
 • глюкокортикоїди для лікування запалень.

Ефективне лікування залежить від взаємодії між лікарем і пацієнтом, тому дуже важливо точно слідувати всім рекомендаціям і призначенням.

Завдяки досягненням сучасної офтальмології існують ефективні методи діагностики і лікування, які можуть допомогти зберегти зір навіть у випадку серйозних травм. Використання передових технологій, якісних медикаментів та інноваційних методів лікування відіграє ключову роль у відновленні зору після травм.

Профілактика травм очей

Для зменшення ризику травм очей важливо дотримуватися наступних рекомендацій:

 • Носіть захисні окуляри при роботі з потенційно небезпечними матеріалами або під час занять спортом.
 • Використовуйте захисні екрани на сонці, щоб захистити очі від ультрафіолетового випромінювання.
 • Уникайте контакту з хімічними речовинами та забезпечуйте адекватну вентиляцію при роботі з ними.
 • Зберігайте іграшки з гострими краями та дрібні предмети подалі від дітей.

Травми очей можуть мати серйозні наслідки, тому важливо знати основні способи надання першої допомоги та методи лікування. Своєчасне звернення за медичною допомогою збільшує шанси на успішне одужання і збереження зору. Також не забувайте про профілактику травм очей, яка може допомогти уникнути багатьох неприємних ситуацій.