Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.СІМЕЙНІ ЛІКАРІ ТА ТЕРАПЕВТИ
день перший
день другий

АКУШЕРИ ГІНЕКОЛОГИ

КАРДІОЛОГИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, РЕВМАТОЛОГИ, НЕВРОЛОГИ, ЕНДОКРИНОЛОГИ

СТОМАТОЛОГИ

ІНФЕКЦІОНІСТИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, ПЕДІАТРИ, ГАСТРОЕНТЕРОЛОГИ, ГЕПАТОЛОГИ
день перший
день другий

ТРАВМАТОЛОГИ

ОНКОЛОГИ, (ОНКО-ГЕМАТОЛОГИ, ХІМІОТЕРАПЕВТИ, МАМОЛОГИ, ОНКО-ХІРУРГИ)

ЕНДОКРИНОЛОГИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, ПЕДІАТРИ, КАРДІОЛОГИ ТА ІНШІ СПЕЦІАЛІСТИ

ПЕДІАТРИ ТА СІМЕЙНІ ЛІКАРІ

АНЕСТЕЗІОЛОГИ, ХІРУРГИ

"Gastroenterology" Том 55, №2, 2021

Back to issue

Фітотерапія в лікуванні захворювань печінки та жовчного міхура: чому це сьогодні актуально?

Authors: Тетяна Чистик

Categories: Gastroenterology

Sections: Specialist manual

print version

На сьогодні COVID-19 розглядається як системне захворювання з порушенням функції імунної системи, ураженням в першу чергу легенів, а також серця, нирок, кишечника і печінки. Встановлено, що в пацієнтів з хронічними захворюваннями печінки (ХЗП) спостерігається підвищений ризик виникнення більш тяжкої форми COVID-19. Зокрема, пацієнти з неалкогольною жировою хворобою печінки (НАЖХП) більш сприйнятливі до пошкодження печінки внаслідок SARS-CoV-2 і мають більш тяжкий перебіг коронавірусної інфекції. Прийом лікарських препаратів при COVID-19 може викликати медикаментозно-індуковане ураження печінки і посилювати вже наявну НАЖХП та інші хронічні захворювання печінки.
З огляду на це важливе місце в лікуванні захворювань печінки, особливо в умовах пандемії COVID-19, повинні займати препарати, що мають гепатотропну активність, поліпшують функції печінки та відновлюють гепатоцити. Серед цих препаратів привертає увагу фітопрепарат Лів.52®, до складу якого входять деревій, цикорій, касія західна, паслін чорний, каперці колючі, терміналія аржуна, тамарикс гальський і оксид заліза. Завдяки комплексному складу Лів.52® реалізує гепатотропну, антитоксичну, протизапальну, жовчогінну, антиоксидантну, антианорексичну дію, що дозволяє значно поліпшити стан пацієнтів, які страждають на ХЗП, зменшити ризик тяжкого перебігу COVID-19 і відновити стан печінки після медикаментозного лікування коронавірусної інфекції.
19–20 травня в Києві відбулася науково-практична конференція з міжнародною участю «Первинна медична допомога — основна складова охорони здоров’я України (до Всесвітнього дня сімейного лікаря)», в рамках якої розглядалися найважливіші питання надання первинної медичної допомоги в Україні, діагностика та лікування неінфекційних захворювань, інфекцій сечовивідних шляхів і захворювань печінки.
З доповіддю «Фітотерапія в лікуванні захворювань печінки та жовчного міхура: чому це сьогодні актуально?» виступила начальник кафедри військової терапії Української військово-медичної академії, доктор медичних наук, професор Галина Василівна Осьодло.
На початку свого виступу професор зазначила, що захворювання гепатобіліарної системи — це актуальна проблема сучасної медичної практики. Це зумовлено значним поширенням хронічної дифузної патології печінки та викликами сьогодення, пов’язаними з COVID-19. Також вона повідомила про можливі ланки патогенезу ураження печінки при COVID-19. SARS-CoV-2 може чинити пряму цитотоксичну шкідливу дію на гепатоцити, що пов’язано з наявністю в них ангіотензинперетворюючого рецептора 2, який вірус SARS-CoV-2 використовує для проникнення у клітину. Крім того, одним із механізмів пошкодження печінки може бути системна запальна реакція, обумовлена надмірною імунною відповіддю, викликаною вірусом. Гіпоксія й ішемія внаслідок таких ускладнень, як респіраторний дистрес-синдром, синдром системної запальної відповіді та поліорганна недостатність, також можуть викликати ішемічне ураження печінки. Важливу роль у пошкодженні печінки відіграє і тривалий прийом лікарських препаратів, що викликають медикаментозно-індуковане пошкодження гепатоцитів.
Далі професор перейшла до гепатобіліарних розладів і звернула увагу на те, які печінкові прояви мають місце при COVID-19. Пошкодження печінки у пацієнтів з коронавірусною інфекцією проявляється підвищенням білірубіну, печінкових ферментів (АлАТ, АСТ, лужної фосфатази), подовженням протромбінового часу. Серед гастроінтестинальних розладів поруч з еметичним синдромом у вигляді нудоти, блювання досить часто в пацієнтів як у ковідний, так і в постковідний період має місце відсутність апетиту — анорексія. Це підтверджується результатами клінічних досліджень, у 18 з яких повідомлялося про втрату апетиту у пацієнтів, які перенесли COVID-19, в 32 — про нудоту/блювання, в 58 — про діарею і в 12 — про біль у животі. Поширеність в дослідженнях нудоти/блювання становила 10,2 %, діареї — 12,5 %, болю/дискомфорту в животі — 9,2 %. Поширеність анорексії становила 26,8 %, а в деяких дослідженнях досягала 41 %. Тому це актуальна проблема сьогодення. 
У дослідженні COVOCA доведений вплив хронічної хвороби печінки на внутрішньолікарняну смертність при COVID-19. Фонові ХЗП, особливо в середньотяжкій стадії, значно погіршують прогноз захворювання госпіталізованих пацієнтів. Це пояснюється ключовою роллю печінки в біосинтезі молекул, що беруть участь в коагуляційному балансі та в запальній реакції. 
Ожиріння та неалкогольний стеатогепатит є ще однією пандемією третього тисячоліття в розвинених країнах, населення яких віддає перевагу високожировій дієті. Неалкогольний стеатогепатит також збільшує ризик тяжкого перебігу COVID-19. У метааналізі 2020 року, що включав 8 досліджень, був показаний взаємозв’язок неалкогольної жирової хвороби печінки і тяжкої форми COVID-19 незалежно від ожиріння. При цьому ризик тяжкого перебігу коронавірусної інфекції підвищувався в 2,4 раза.
Далі доповідач підкреслила, що печінка і жовчовивідні шляхи — це єдина гепатобіліарна система. Печінка знешкоджує чужорідні речовини, регулює метаболічні процеси, задовольняє енергетичні потреби організму, бере участь в процесі кровотворення. Жовч виконує видільні функції печінки, регулює процеси травлення. Захворювання печінки часто супроводжуються порушенням роботи жовчовивідних шляхів. Для відновлення функції печінки та жовчовивідних шляхів, запобігання тяжкому перебігу COVID-19 необхідне застосування препаратів, які впливають на гепатобіліарну систему, печінку і жовчовивідні шляхи. Серед них доведену ефективність і безпечність має фітопрепарат Лів.52® — всесвітньо визнаний експерт з охорони здоров’я печінки та жовчного міхура.
Лів.52® — препарат рослинного походження, що має унікальний багатокомпонентний склад. До його складу входять: Capparis spinosa (каперці колючі) — 65 мг, Cichorium intybus (цикорій звичайний) — 65 мг, Mandur shasma (заліза оксид) — 33 мг, Solanum nigrum (паслін чорний) — 32 мг, Terminalia arjuna (терміналія аржуна) — 32 мг, Cassia occidentalis (касія західна) — 16 мг, Achillea millefolium (деревій звичайний) — 16 мг, Tamarix gallica (тамарикс гальський) — 16 мг. Кожен із компонентів потенціює та доповнює дію іншого, забезпечуючи комплексну дію препарату. В сукупності всі компоненти Лів.52® нормалізують роботу печінки, чинять гепатотропну і протизапальну дію, покращують видільну функцію, викликаючи жовчогінний і діуретичний ефект. Завдяки спазмолітичній, вітрогінній та аналгетичній дії Лів.52® може використовуватися як симптоматична терапія, за рахунок реалізації антитоксичного й антисептичного ефекту — запобігати можливим ускладненням.
Основними показаннями до призначення препарату Лів.52® є хронічні гепатити, цироз печінки в компенсованій і субкомпенсованій стадіях, запалення жовчовивідних шляхів, порушення виділення жовчі і жирового обміну, зловживання алкоголем, тривале застосування ліків, прискорення одужання після тяжких захворювань і операцій. Професор звернула увагу на анорексію, оскільки не всі препарати гепатотропного ряду мають таке показання. А з огляду на те, що 40 % пацієнтів у ковідний період страждають від відсутності апетиту, ця інформація є дуже корисною. Курс лікування залежить від характеру та перебігу захворювання. Рекомедована доза Лів.52® пацієнтам від 14 років становить 2 таблетки 3 рази на добу, у віці від 6 до 14 років — 1 таблетку 3 рази на добу. Лів.52® — це фармакоекономічно вигідний препарат: 1 день лікування коштує 11 грн.
Лів.52® був створений у 1955 році і вже протягом 65 років застосовується приблизно в 65 країнах світу. За цей час було проведено понад 300 клінічних досліджень, які підтвердили ефективність і безпечність Лів.52®. Лів.52® — перший мультикомпонентний рослинний препарат з гепатотропними властивостями, визнаний регуляторними органами як лікарський засіб. Він зареєстрований як безпечний і ефективний препарат Intercantonal Office for the Control of Medicines в Швейцарії. Американська ботанічна рада включила Лів.52® як один із 13 фітопрепаратів до свого керівництва. У 2013 році Лів.52® був включений в Книгу рекордів LIMCA як рослинний препарат, що найбільш часто продається в Індії.
Лів.52® чинить багатогранну дію на печінку та жовчовивідні шляхи. Для печінки Лів.52® сприяє відновленню гепатоцитів, зменшує дегенеративні, жирові та фіброзні зміни, підсилює внутрішньоклітинний обмін, регулює рівень плазмових білків крові, зменшуючи прояви дисліпідемії, знижує показники білірубіну та лужної фосфатази. Для жовного міхура Лів.52® покращує колоїдні властивості жовчі, запобігає утворенню жовчних каменів, покращує скоротливу функцію жовчного міхура, поліпшує процеси травлення та засвоєння їжі. При цьому Лів.52® не чинить естрогеноподібну дію, не пригнічує ферментну систему Р450, сприяє виведенню ацетальальдегіду з організму. Лів.52® має антивірусний ефект.
У 2004 році S.A. Kolhapure et al. був проведений метааналіз LIMAS, який включав 50 клінічних досліджень (фаза III), що оцінювали ефективність і безпечність застосування Лів.52® при інфекційному гепатиті А. Ці дослідження були проведені протягом 30 років із середньою тривалістю застосування фітокомплексу 6,62 місяця. У зазначених дослідженнях взяли участь 4490 пацієнтів, із них 233 дитини.
За результатами цього мета-аналізу, на тлі застосування препарату значно поліпшувалися біохімічні показники (білірубін, АСТ, АлАТ, лужна фосфатаза) порівняно з групою осіб, які отримували плацебо. Крім того, у групі пацієнтів, які приймали Лів.52®, порівняно з групою осіб, які отримувала плацебо, відзначалося скорочення періоду захворювання гепатитом А на 68 %.
Кумулятивний аналіз даних в LIMAS показав, що Лів.52® є безпечним і ефективним засобом для лікування гепатиту А. Його прийом супроводжувався поліпшенням клінічних і біохімічних параметрів, а також високозначущим скороченням тривалості захворювання. У жодному з 50 досліджень, включених до метааналізу, не виявлялося вираженої побічної дії Лів.52®. Всі пацієнти ретельно дотримувалися рекомендацій лікаря, що свідчило про їх прихильність до лікування. Препарат добре переносився. 
У порівняльному дослідженні S.G. Maty (2015 р.) оцінювалася ефективність Лів.52® та урсодезоксихолевої кислоти (УДХК) при неалкогольній жировій хворобі печінки. У дослідженні взяли участь 35 пацієнтів віком від 18 до 65 років. Клінічні обстеження стану пацієнтів повторювалися кожні 4 тижні протягом 12 тижнів, біохімічні дослідження — через 12 тижнів. Пацієнти приймали Лів.52® по 2 таблетки 3 рази на день, УДХК — по 600 мг 3 рази на день. Курс лікування становив 12 тижнів.
Результати дослідження продемонстрували переважаючу ефективність препарату Лів.52® порівняно з УДХК щодо усунення еметичного синдрому: зменшення нудоти і блювання становило 100 і 75 % відповідно. Така ж тенденція відзначалася щодо зменшення гепатомегалії — 38 і 24 %, загального поліпшення симптоматики — 100 і 88 % відповідно. Завдяки лікуванню відзначалося також поліпшення біохімічних та ультрасонографічних показників в обох групах лікування.
Професор зазначила, що при COVID-19 можливе медикаментозне ураження печінки. Потенційно гепатотоксичними є гідроксихлорохін, антибіотики, противірусні препарати та парацетамол. У звіті з Бразилії, який підготували M.B. Falcão et al. (2020), описана пацієнтка з пневмонією, викликаною SARS-CoV. Після прийому двох доз (800 мг) гідроксихлорохіну було відзначено 10-кратне збільшення активності амінотрансфераз та її зниження до нормального рівня після припинення прийому препарату. Автори припустили, що застосування більш високих доз гідроксихлорохіну може призводити до лікарського пошкодження печінки при COVID-19. І хоча сьогодні в стандартах лікування хворих на COVID-19 гідроксихлорохін відсутній, необхідно пам’ятати про інші гепатотоксичні сполуки. 
Завдяки гепатотропній дії Лів.52® забезпечує зниження гепатотоксичності, викликаної прийомом лікарських препаратів. Так, в дослідженні K.S. Kulkarni було показано, що застосування парацетамолу у щурів протягом 4 тижнів викликає виражене посилення активності АлАТ і зниження активності Na+-К+-АТФ-ази в печінці, що свідчить про пошкодження гепатоцитів і підтверджується дистрофічними та некротичними змінами при гістоморфологічному дослідженні. Зазначені зміни отримали зворотний розвиток в результаті одночасного введення парацетамолу і Лів.52® в дозі 750 мг/кг маси тіла протягом 28 днів. Відновлення рівня Nа+-К+-АТФ-ази і АлАТ, а також обмеження поширення пошкоджень печінки у тварин, які отримували Лів.52®, підтверджують гепатотропну дію препарату. Ймовірно, саме за рахунок нормалізації Nа+-К+-АТФ-ази здійснюється регенерація гепатоцитів і стабілізація клітинних мембран.
Таким чином, фітотерапія захворювань гепатобіліарної системи сьогодні є актуальною, оскільки фонові захворювання печінки погіршують прогноз при COVID-19, а неалкогольна жирова хвороба є передвісником тяжкого ступеня коронавірусної хвороби. У період пандемії значно підвищується ризик медикаментозно-індукованого ураження гепатоцитів, обумовленого прийомом пацієнтами значної кількості гепатотоксичних ліків, а фітокомплекс Лів.52® чинить підтверджений захисний вплив. Слід відзначити високу частоту анорексії та еметичного синдрому під час COVID-19 і в постковідному періоді, що можуть корегуватися за допомогою Лів.52®. При цьому супутні захворювання жовчовивідних шляхів, які часто супроводжують хронічні хвороби печінки, також піддаються корисному впливу фітокомплексу.


Back to issue