Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.СІМЕЙНІ ЛІКАРІ ТА ТЕРАПЕВТИ
день перший
день другий

АКУШЕРИ ГІНЕКОЛОГИ

КАРДІОЛОГИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, РЕВМАТОЛОГИ, НЕВРОЛОГИ, ЕНДОКРИНОЛОГИ

СТОМАТОЛОГИ

ІНФЕКЦІОНІСТИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, ПЕДІАТРИ, ГАСТРОЕНТЕРОЛОГИ, ГЕПАТОЛОГИ
день перший
день другий

ТРАВМАТОЛОГИ

ОНКОЛОГИ, (ОНКО-ГЕМАТОЛОГИ, ХІМІОТЕРАПЕВТИ, МАМОЛОГИ, ОНКО-ХІРУРГИ)

ЕНДОКРИНОЛОГИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, ПЕДІАТРИ, КАРДІОЛОГИ ТА ІНШІ СПЕЦІАЛІСТИ

ПЕДІАТРИ ТА СІМЕЙНІ ЛІКАРІ

АНЕСТЕЗІОЛОГИ, ХІРУРГИ

"Gastroenterology" Том 54, №3, 2020

Back to issue

Пам’яті професора Павла Федоровича Кришеня (1921–2020)

15 липня 2020 року на сотому році життя перестало битися серце знаного вченого-гастроентеролога, організатора охорони здоров’я, доктора медичних наук, професора, заслуженого діяча науки УРСР, директора Інституту гастроентерології НАМН України (1967–1987) Павла Федоровича Кришеня.
Народився П.Ф. Кришень 12 липня 1921 р. у селі Зеленому Петрівського району Кіровоградської області в сім’ї селян. З 1937 року навчався в запорізькому авіатехнікумі, який закінчив у 1941 році, мав бронь і підлягав евакуації на Урал. Проте відмовився й пішов добровольцем на фронт. 
Восени 1942 р., обороняючи Північний Кавказ, під Моздоком отримав тяжке мінно-розривне поранення кінцівки й контузію голови. Понад 9 місяців — у госпіталях в Узбекистані й Туркменії. Потім школа механіка-танкіста — і знову фронт. 
Закінчив війну старшиною 6 гвардійської танкової армії в Японії. У серпні 1945 р. був поранений у районі Мукдена й горів у танку. Перебував на лікуванні в Забайкаллі й наприкінці 1946 р. був остаточно демобілізований.
Закінчив Дніпропетровський медичний інститут (1953), після закінчення працював інструктором обкому партії (1953–1956), головним лікарем міської лікарні № 2 м. Дніпропетровська (1956–1967), поєднавши цю роботу з роботою асистента на кафедрі загальної хірургії. 
Кандидат медичних наук (1964), доктор медичних наук (1971), професор.
У 1967–1987 рр. — директор Науково-дослідного інституту гастроентерології. Ф.П. Кришень фактично був одним із його засновників і працював тут до останніх років свого життя.
Становлення й розвиток наукової і практичної гастроентерології, а також спеціалізованої гастроентерологічної служби в Україні нерозривно пов’язані з іменем Павла Федоровича Кришеня. Це був перший інститут такої спрямованості в СРСР, тільки через 3 роки був відкритий Всесоюзний НДІ гастроентерології в м. Москві, через 5 років — лабораторія гастроентерології у м. Тарту і невеликий інститут з одним клінічним відділенням — у м. Душанбе.
Під керівництвом П.Ф. Кришеня співробітники інституту першими в СРСР і в Україні працювали над розробкою нових напрямів вивчення захворювань органів травлення. Вагомими здобутками стали дослідження патогенетичних механізмів гастроентерологічної патології, вивчення факторів виникнення й перебігу основних нозологій, удосконалення відомих і створення нових методів діагностики, лікування й профілактики захворювань органів травлення. 
Професор П.Ф. Кришень підготував близько 40 кандидатів і докторів наук.
В особі П.Ф. Кришеня поєднались якості вченого-дослідника, вихователя молоді й талановитого організатора. За роки, у які Павло Федорович очолював інститут, він був головою Товариства гастроентерологів України, заступником голови Товариства гастроентерологів СРСР, головним гастроентерологом МОЗ України, головою Проблемної комісії «Гастроентерологія». 
Професор П.Ф. Кришень — засновник і головний редактор збірника наукових праць «Гастроентерологія» (видається з 1969 року), у якому відображені досягнення гастроентерологічної науки і практики України.
Павло Федорович був одним із співавторів «Великої медичної енциклопедії», його ім’я внесене в пам’ятні видання України. 
П.Ф. Кришень був надзвичайно відповідальною і високопрофесійною людиною, його життєвий шлях є прикладом самовідданого служіння медичній науці. Нагороджений десятьма трудовими й бойовими орденами і безліччю медалей, Почесною грамотою Верховної Ради України, медалями ВДНГ СРСР і УРСР, заслужений діяч науки України (1981). 
Павло Федорович працював в Інституті гастроентерології включно до 2016 року, до того часу, поки дозволяло здоров’я. 
 
Від імені адміністрації і співробітників ДУ «Інститут гастроентерології НАМН України» висловлюємо щире співчуття рідним, родичам, друзям і колегам з приводу непоправної втрати. 
 
Співробітники інституту завжди пам’ятатимуть людину зі щирим серцем, високопрофесійного фахівця, талановитого науковця, громадського діяча, ім’я якого назавжди залишиться
в наших серцях. 


Back to issue