Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Журнал "Нирки" 1 (15) 2016

Повернутися до номеру

Любомиру Пирогу — 85 років!

Статтю опубліковано на с. 6

 

Ми знаємо його багато років, хто більше, хто менше, але й сьогодні він у наших очах, як і в минулі роки, — шляхетна людина з відчутним випромінюванням великої внутрішньої енергії, гідності, інтелекту та доброти. Академік Л. Пиріг є гідним представником когорти особливих лікарів України. Крім найвищого професіоналізму, йому притаманні особлива громадянська позиція, особливе ставлення до людей, не тільки хворих, і особливе становище в суспільстві. Він користується повагою й любов’ю серед населення України.

Усі роки життя він не покладаючи рук працював на ниві клінічної та теоретичної медицини. Епоха сприяла розвиткові й виявленню його потенціалу громадянина, організатора громадського життя медиків. Він сам був будівничим своєї долі.
У шкільному віці він прийняв рішення стати лікарем — і став ним. Після закінчення з відзнакою Львівського медичного інституту доля визначила йому шлях від практичної клінічної роботи до наукових спостережень, їх аналізу та узагальнень. З його ім’ям, як першого головного нефролога МОЗ України, ініціатора створення й президента Української асоціації нефрологів, пов’язана організація нефрологічної служби в Україні. З його ініціативи та під його керівництвом проведені численні семінари, створена багата методично-інформаційна література, національний підручник та посібники з нефрології, регулярно проводилися всеукраїнські конференції. З його ж ініціативи організована перша в Україні кафедра нефрології (згодом — нефрології і нирково-замісної терапії) у Національній медичній академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика. 
Науково-практичними пріоритетами діяльності академіка Л.А. Пирога стали: концепція клінічної еволюції гломерулонефриту, наукове обґрунтування доцільності санаторно-кліматичного лікування гломерулонефриту в умовах Південного берега Криму, застосування ренопротекторної терапії при хронічній хворобі нирок.
Багатьом дуже імпонує громадянська заангажованість Любомира Пирога, успадкована, наскільки можна судити з його спогадів, від попередніх поколінь роду Пирогів. Його громадянська позиція проявилася не тільки в медицині — в очолюванні ним у різні часи лікарських громадських організацій, у численних медико-публіцистичних статтях, але й у його діяльності як народного депутата Верховної Ради України І скликання, виступах у пресі із загальногромадянських питань. І тут він завжди був принциповим і послідовним патріотом-українцем. 
Чи не кожна людина має якісь свої захоплення, додаткові зацікавлення. Такі захоплення, з одного боку, відкривають багатства душі людини, з другого — дозволяють розуму й серцю дослідника мандрувати по найвіддаленіших куточках багатих надбань історії та культури людства. Досить переглянути широкий спектр його публікацій із філателістичної україністики, тематику його філателістичних експозицій — і навіть важко уявити собі, наскільки глибоко треба відчувати історію, літературу й мистецтво України, наскільки треба розуміти філателістичний матеріал, щоб усе це зіставити й у такий спосіб висвітлити. Для Любомира Антоновича філателія — захоплення, але за витратою часу, за глибиною необхідних знань — це його цілеспрямована й постійна праця.
Люди дотепер довіряють йому багато справ, тому що знають його працездатність, знають його високе почуття обов’язку як Лікаря, як Громадянина, як Людини. І тому з усією впевненістю можна сказати, що підсумок діяльності академіка Любомира Антоновича Пирога на 2016 рік далеко не остаточний і ми чекатимемо на нові й численні його звершення.
 
Вельмишановний і дорогий Любомире Антоновичу! 
Ми, заснована Вами кафедра нефрології і нирково-замісної терапії, Ваші учні, Ваші послідовники, Ваші прихильники, щиро раді з того, що нам випало говорити й радитись не зі слабим про силу, не зі сліпим про світло, не з безсоромним про побожність, не з розбійником про мир. Ви один з тих, хто «…покликаний створити нову касту «луччих людей» — єдиний маяк у божевільнім хаосі нинішнього дня…». З днем народження! Довгих продуктивних літ на радість Вам і тим, хто Вас оточує!
Ваша кафедра


Повернутися до номеру