Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.UkrainePediatricGlobal

UkrainePediatricGlobal

Журнал "Здоров`я дитини" 5 (56) 2014

Повернутися до номеру

Пам’яті Олени Михайлівни Лук’янової

Статья опубликована на с. 149

15 серпня 2014 року на 91-му році пішла з життя видатний, всесвітньо відомий учений-педіатр та громадський діяч, почесний директор ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології Національної академії медичних наук України», лауреат Державних премій УРСР, СРСР та України, заслужений діяч науки і техніки України, доктор медичних наук, професор, академік НАН та НАМН України, дійсний член РАМН, член Американської академії педіатрів Олена Михайлівна Лук’янова.

Усе професійне життя Олени Михайлівни було віддане справі охорони здоров’я материнства й дитинства та пов’язано з Інститутом педіатрії, акушерства та гінекології Національної академії медичних наук України, який вона очолювала понад чверть століття. Наукові розробки академіка О.М. Лук’янової стали вагомим внеском у фундаментальну та прикладну медицину. Основні напрями наукової діяльності пов’язані з дослідженнями порушень обміну кальцію, фосфору та вітаміну D у вагітних жінок, новонароджених і дітей раннього віку, розробками ефективних методів їх профілактики та лікування; вивченням актуальних проблем патогенезу, діагностики, лікування та профілактики захворювань органів травлення в дітей; комплексним вивченням впливу несприятливих екологічних факторів на стан біологічної системи «вагітна жінка — плід — дитина» та розробкою методів профілактики й реабілітації екозалежної патології в дітей різних вікових груп, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС.

Лук’янова Олена Михайлівна — фундатор вітчизняної педіатрії, засновник першої української наукової школи дитячої гастроентерології та екології. Під її керівництвом були підготовлені понад 90 докторів і кандидатів наук. У науковому доробку понад 600 наукових праць, у тому числі 32 монографії, 15 посібників і підручників, енциклопедії, 28 авторських свідоцтв і патентів України.

Визначний організатор науки, академік О.М. Лук’янова була одним із засновників Національної академії медичних наук України, куратором ряду важливих національних та державних медико-соціальних програм, які були спрямовані на покращення охорони здоров’я дітей та жінок України.

Олена Михайлівна Лук’янова проводила велику громадську діяльність, була членом Всесвітньої та Європейської асоціацій перинатологів, виконкому Міжнародної асоціації педіатрів, протягом багатьох років була членом президії НАМН України, президентом Асоціації педіатрів України.

Заслуги Олени Михайлівни Лук’янової у розвитку вітчизняної медичної науки визнані в Україні та за кордоном, її наукова та громадська діяльність відзначена високими міжнародними та державними нагородами. Однією з перших серед вітчизняних медиків у 2009 році вона була відзначена МОЗ України почесною відомчою відзнакою — Хрестом Пантелеймона-цілителя.

Міністерство охорони здоров’я України висловлює глибоке співчуття колективу Національної академії медичних наук України, ДУ «Інститут педіатрії, акушерства та гінекології НАМН України», Асоціації педіатрів України, науковій школі, рідним і близьким із приводу смерті Олени Михайлівни Лук’янової.

Світла пам’ять про видатного дитячого лікаря, ученого та прекрасну людину Олену Михайлівну Лук’янову завжди буде жити в наших серцях.

 

Міністерство охорони здоров’я України,

редакційна колегія та редакційна рада журналу

«Здоров’я дитини»Повернутися до номеру